WooCommerce Product Filters 2.0.3 - en to fr-FR translation catalogue (244 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Product Filters
fr-FR: Filtres de produits WooCommerce

note: Description of the plugin
en: Help customers to find what they want quickly and easily. Add product filters for price, color, category, size, attributes, and more.
fr-FR: Aidez les clients à trouver rapidement et facilement ce qu'ils veulent. Ajoutez des filtres de produits pour le prix, la couleur, la catégorie, la taille, les attributs, et plus encore.

en: [View page]
fr-FR: [Voir la page]

en: Size
fr-FR: Taille

en: Settings
fr-FR: Paramètres

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
fr-FR: Voir la documentation de %s

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
fr-FR: Activez %1$svotre clé de licence%2$s pour activer les mises à jour.

en: Auto-updates unavailable.
fr-FR: Mises à jour automatiques non disponibles.

en: License key successfully activated.
fr-FR: Clé de licence activée avec succès.

en: There was an error activating your license key.
fr-FR: Une erreur s'est produite lors de l'activation de votre clé de licence.

en: License key successfully deactivated.
fr-FR: Clé de licence désactivée avec succès.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
fr-FR: Une erreur s'est produite lors de la désactivation de votre clé de licence, veuillez réessayer.

en: The license key looks good!
fr-FR: La clé de licence semble bonne !

en: There's a problem with your license key.
fr-FR: Il y a un problème avec votre clé de licence.

en: License key
fr-FR: Clé de licence

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
fr-FR: La clé de licence est contenue dans votre email de confirmation de commande.

en: License Key
fr-FR: Clé de licence

en: Check
fr-FR: Vérifier

en: Activate
fr-FR: Activer

en: Deactivate
fr-FR: Désactiver

en: License key deactivated.
fr-FR: Clé de licence désactivée.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
fr-FR: Merci d'avoir installé %1$s. Pour commencer, veuillez %2$s entrer votre clé de licence%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
fr-FR: Votre clé de licence pour %1$s a expiré. %2$sCliquez ici pour renouveler avec 20%% de réduction%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
fr-FR: Vous n'avez plus de licence valide pour %1$s. Veuillez %2$spurchase une nouvelle clé de licence%3$s pour continuer à utiliser le plugin.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
fr-FR: %1$s - votre site a été déplacé vers un nouveau domaine. Veuillez %2$sréactiver votre clé de licence%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
fr-FR: Une erreur s'est produite, veuillez réessayer.

en: Your license key is active.
fr-FR: Votre clé de licence est active.

en: Please enter your license key.
fr-FR: Veuillez entrer votre clé de licence.

en: Your license key is invalid.
fr-FR: Votre clé de licence est invalide.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
fr-FR: Clé de licence invalide - veuillez vérifier votre email de confirmation de commande ou %1$sMon compte%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
fr-FR: Aucune URL n'a été fournie pour l'activation, veuillez contacter le support.

en: License key mismatch, please contact support.
fr-FR: Incompatibilité de la clé de licence, veuillez contacter le support.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
fr-FR: Cette licence est pour un produit groupé et ne peut pas être activée.

en: Your license key is not valid for this plugin.
fr-FR: Votre clé de licence n'est pas valide pour ce plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
fr-FR[0]: %s site actif
fr-FR[1]: %s sites actifs

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
fr-FR: Votre clé de licence a atteint sa limite d'activation (%s).

en: Read more
fr-FR: Lire la suite

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
fr-FR: Votre clé de licence a expiré le %s.

en: Renew now for 20% discount.
fr-FR: Renouvelez maintenant pour une remise de 20%.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
fr-FR: Votre clé de licence n'est pas active. Veuillez réactiver ou enregistrer les paramètres.

en: Your license key has expired.
fr-FR: Votre clé de licence a expiré.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
fr-FR: Votre clé de licence a été désactivée. Veuillez %1$spurchaser une nouvelle clé de licence%2$s pour continuer à utiliser le plugin.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
fr-FR: %1$s nécessite PHP %2$s ou supérieur. Veuillez mettre à jour la version PHP utilisée par votre serveur web.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
fr-FR: %1$s nécessite WordPress %2$s ou supérieur. Veuillez mettre à jour votre installation WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
fr-FR: %1$s nécessite WordPress %4$s ou supérieur. Veuillez %2$smettre à jour%3$s votre installation WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
fr-FR: %1$s nécessite WooCommerce pour être installé et actif.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
fr-FR: %1$s nécessite %2$s pour être installé et actif.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
fr-FR: %1$s nécessite WooCommerce %2$s ou supérieur. Veuillez d'abord mettre à jour votre configuration WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
fr-FR: %1$s nécessite %2$s %3$s ou supérieur. Veuillez %4$s votre configuration WooCommerce en premier.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
fr-FR: %1$s nécessite Easy Digital Downloads pour être installé et actif.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
fr-FR: %1$s n'a pas pu compléter sa première activation en raison de l'erreur suivante :<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
fr-FR: %1$s mise à jour de la base de données requise

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
fr-FR: <p>%1$s a été mis à jour ! Pour que tout fonctionne correctement, nous devons mettre à jour votre base de données vers la dernière version. Le processus de mise à jour de la base de données s'exécute en arrière-plan et peut prendre un certain temps, alors veuillez être patient.</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
fr-FR: %1$s mise à jour de la base de données effectuée

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
fr-FR: <p>%1$s mise à jour de la base de données terminée. Merci d'avoir mis à jour vers la dernière version !</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fr-FR: Vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour effectuer cette action.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
fr-FR: Une mise à niveau est déjà en cours. Veuillez attendre qu'elle soit terminée.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
fr-FR: Impossible de se connecter au système de fichiers. Veuillez confirmer vos identifiants.

en: You don't have permission to activate the plugin.
fr-FR: Vous n'avez pas la permission d'activer le plugin.

en: You do not have permission to view the setup wizard.
fr-FR: Vous n'avez pas la permission de voir l'assistant de configuration.

en: Authentication required.
fr-FR: Authentification requise.

en: Could not find the appropriate step.
fr-FR: Impossible de trouver l'étape appropriée.

en: Please enter a license key.
fr-FR: Veuillez entrer une clé de licence.

en: Invalid action requested.
fr-FR: Action non valide demandée.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
fr-FR: %s assistant de configuration

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
fr-FR: Avertissement : Cela écrasera vos paramètres existants pour %s. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Setup wizard
fr-FR: Assistant de configuration

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
fr-FR: Si vous avez besoin d'accéder à nouveau à l'assistant de configuration, veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous.

en: More
fr-FR: Plus

en: Extra features
fr-FR: Fonctionnalités supplémentaires

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
fr-FR: Améliorez votre site avec ces fantastiques plugins de Barn2.

en: Ready
fr-FR: Prêt

en: Setup Complete
fr-FR: Configuration terminée

en: Welcome
fr-FR: Bienvenue

en: Select an option
fr-FR: Sélectionnez une option

en: You are not authorized
fr-FR: Vous n'êtes pas autorisé

en: No records to update have been found.
fr-FR: Aucun enregistrement à mettre à jour n'a été trouvé.

en: No filter found matching the criteria.
fr-FR: Aucun filtre correspondant aux critères n'a été trouvé.

en: Copy
fr-FR: Copier

en: Please enter a name for the group.
fr-FR: Veuillez entrer un nom pour le groupe.

en: Something went wrong: could not update the selected group
fr-FR: Une erreur s'est produite : impossible de mettre à jour le groupe sélectionné

en: Please add at least 1 filter to the group.
fr-FR: Veuillez ajouter au moins 1 filtre au groupe.

en: No group ID has been found.
fr-FR: Aucun identifiant de groupe n'a été trouvé.

en: Something went wrong, could not find the selected group.
fr-FR: Une erreur s'est produite, impossible de trouver le groupe sélectionné.

en: Please enter a name for the group
fr-FR: Veuillez entrer un nom pour le groupe

en: Something went wrong while creating the group
fr-FR: Une erreur s'est produite lors de la création du groupe

en: One or more filters have no name assigned. Please make sure all filters have a name.
fr-FR: Un ou plusieurs filtres n'ont pas de nom attribué. Veuillez vous assurer que tous les filtres ont un nom.

en: No record found matching the criteria.
fr-FR: Aucun enregistrement correspondant aux critères n'a été trouvé.

en: No group found matching the criteria.
fr-FR: Aucun groupe correspondant aux critères n'a été trouvé.

en: The following filters are sharing the same data source: %s. Each filter in a group must have a unique data source. Please adjust the filters accordingly.
fr-FR: Les filtres suivants partagent la même source de données : %s. Chaque filtre dans un groupe doit avoir une source de données unique. Veuillez ajuster les filtres en conséquence.

en: The "%1$s" filter has been found. Please remove the following filters from the group: %2$s.
fr-FR: Le filtre "%1$s" a été trouvé. Veuillez retirer les filtres suivants du groupe : %2$s.

en: Regenerating the index in the background. Product filtering and sorting may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
fr-FR: Regénération de l'index en arrière-plan. Le filtrage et le tri des produits peuvent ne pas être précis jusqu'à ce que cela soit terminé. Cela prendra quelques minutes et cet avis disparaîtra une fois terminé.

en: Filters
fr-FR: Filtres

en: Shop filters
fr-FR: Filtres de boutique

en: Behavior
fr-FR: Comportement

en: Filter text
fr-FR: Texte du filtre

en: Customize the text which appears on the filters.
fr-FR: Personnalisez le texte qui apparaît sur les filtres.

en: Uninstalling WooCommerce Product Filters
fr-FR: Désinstallation des filtres de produits WooCommerce

en: These settings control the filters that appear above the list of products in your store. You can also add filters to a sidebar by adding a <a href="%s">Product Filters widget</a>.
fr-FR: Ces paramètres contrôlent les filtres qui apparaissent au-dessus de la liste des produits dans votre boutique. Vous pouvez également ajouter des filtres à une barre latérale en ajoutant un <a href="%s">widget de filtres de produits</a>.

en: Customize the design of the filters.
fr-FR: Personnalisez le design des filtres.

en: ‘Show filters’ button
fr-FR: Bouton « Afficher les filtres »

en: Filter
fr-FR: Filtrer

en: Slide-out panel heading
fr-FR: Titre du panneau coulissant

en: ‘Apply filters’ button
fr-FR: Bouton « Appliquer les filtres »

en: Apply Filters
fr-FR: Appliquer les filtres

en: ‘Clear filters’ link
fr-FR: Lien « Effacer les filtres »

en: Clear filters
fr-FR: Effacer les filtres

en: Filter mode
fr-FR: Mode de filtre

en: Apply filters as soon as the customer makes a selection
fr-FR: Appliquer les filtres dès que le client fait une sélection

en: Click a button to apply the filters
fr-FR: Cliquez sur un bouton pour appliquer les filtres

en: Toggle filters
fr-FR: Basculer les filtres

en: Allow customers to toggle filters open or closed
fr-FR: Autoriser les clients à ouvrir ou fermer les filtres

en: This applies to filter widgets, the slide-out panel, and filters using the vertical layout which are added using a shortcode.
fr-FR: Cela s'applique aux widgets de filtre, au panneau coulissant et aux filtres utilisant la mise en page verticale qui sont ajoutés à l'aide d'un shortcode.

en: Default toggle state
fr-FR: État de bascule par défaut

en: Open
fr-FR: Ouvert

en: Closed
fr-FR: Fermé

en: Product count
fr-FR: Nombre de produits

en: Display the number of products next to each option
fr-FR: Afficher le nombre de produits à côté de chaque option

en: Infinite scrolling
fr-FR: Défilement infini

en: Enable infinite scroll on product listing pages
fr-FR: Activer le défilement infini sur les pages de liste de produits

en: Filter logic
fr-FR: Logique de filtre

en: Enable "OR" logic
fr-FR: Activer la logique "OU"

en: Choose between AND or OR logic when selecting from multiple filters. For example, if a customer selects a color and a size then AND logic will only display products which meet both criteria, whereas OR logic will display products which meet either or both criteria.
fr-FR: Choisissez entre la logique ET ou OU lors de la sélection de plusieurs filtres. Par exemple, si un client sélectionne une couleur et une taille, la logique ET affichera uniquement les produits qui répondent aux deux critères, tandis que la logique OU affichera les produits qui répondent à l'un ou l'autre ou aux deux critères.

en: AND
fr-FR: ET

en: OR
fr-FR: OU

en: Filter group
fr-FR: Groupe de filtre

en: Select a filter group to display above the lists of products in your store.
fr-FR: Sélectionnez un groupe de filtre à afficher au-dessus des listes de produits dans votre magasin.

en: Filter visibility
fr-FR: Visibilité du filtre

en: Always display filters
fr-FR: Toujours afficher les filtres

en: Click button to reveal filters
fr-FR: Cliquez sur le bouton pour révéler les filtres

en: On mobile
fr-FR: Sur mobile

en: Number of filters per row
fr-FR: Nombre de filtres par ligne

en: Enter the number of filters to display per row within the horizontal layout.
fr-FR: Entrez le nombre de filtres à afficher par ligne dans la mise en page horizontale.

en: Primary color
fr-FR: Couleur principale

en: Secondary color
fr-FR: Couleur secondaire

en: Filter title text
fr-FR: Texte du titre du filtre

en: Delete data on uninstall
fr-FR: Supprimer les données lors de la désinstallation

en: Permanently delete all WooCommerce Product Filters settings and data when uninstalling the plugin
fr-FR: Supprimer définitivement tous les paramètres et données des filtres de produit WooCommerce lors de la désinstallation du plugin

en: Product Filters
fr-FR: Filtres de produit

en: The following options control the WooCommerce Product Filters extension.
fr-FR: Les options suivantes contrôlent l'extension des filtres de produit WooCommerce.

en: Save Changes
fr-FR: Enregistrer les modifications

en: Clear
fr-FR: Effacer

en: Default
fr-FR: Par défaut

en: Select Color
fr-FR: Sélectionner une couleur

en: Current Color
fr-FR: Couleur actuelle

en: If you are using this attribute in a color filter, select the exact color which will appear in the filter.
fr-FR: Si vous utilisez cet attribut dans un filtre de couleur, sélectionnez la couleur exacte qui apparaîtra dans le filtre.

en: Assign color
fr-FR: Attribuer une couleur

en: Thumbnail
fr-FR: Miniature

en: Upload/Add image
fr-FR: Télécharger/Ajouter une image

en: Remove image
fr-FR: Supprimer l'image

en: Choose an image
fr-FR: Choisir une image

en: Use image
fr-FR: Utiliser l'image

en: Manage filters
fr-FR: Gérer les filtres

en: Create filter widgets
fr-FR: Créer des widgets de filtre

en: Ready!
fr-FR: Prêt !

en: Filter behavior and content
fr-FR: Comportement et contenu des filtres

en: How do you want the filters to work?
fr-FR: Comment souhaitez-vous que les filtres fonctionnent ?

en: Would you like to display filters above the lists of products in your shop? (If not, then you can add filters manually using a widget or shortcode.)
fr-FR: Souhaitez-vous afficher les filtres au-dessus des listes de produits dans votre boutique ? (Si ce n'est pas le cas, vous pouvez ajouter des filtres manuellement en utilisant un widget ou un shortcode.)

en: Select a filter group to display the same filters at the top of all your main store pages (to get you started, we’ve created a ‘Recommended Filters’ group for you).
fr-FR: Sélectionnez un groupe de filtres pour afficher les mêmes filtres en haut de toutes vos pages principales de boutique (pour vous aider à commencer, nous avons créé un groupe de « Filtres recommandés » pour vous).

en: Select a filter group to appear at the top of your store (optional)
fr-FR: Sélectionnez un groupe de filtres à afficher en haut de votre magasin (optionnel)

en: Visibility
fr-FR: Visibilité

en: Next, decide whether to show or hide the filters when the page first loads
fr-FR: Ensuite, décidez si vous souhaitez afficher ou masquer les filtres lorsque la page se charge pour la première fois

en: Allow customers to toggle filters open or closed.
fr-FR: Permettre aux clients de basculer les filtres ouverts ou fermés.

en: Welcome to WooCommerce Product Filters
fr-FR: Bienvenue dans les filtres de produits WooCommerce

en: Add product filters in no time
fr-FR: Ajoutez des filtres de produits en un rien de temps

en: Use this setup wizard to quickly configure the options for your product filters. You can easily change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard.
fr-FR: Utilisez cet assistant de configuration pour configurer rapidement les options de vos filtres de produits. Vous pouvez facilement modifier ces options plus tard sur la page des paramètres du plugin ou en relançant l'assistant de configuration.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
fr-FR: Améliorez votre boutique avec ces plugins fantastiques de Barn2.

en: Some filters are sharing the same data source. Each filter in a group must have a unique data source. Please adjust the filters accordingly.
fr-FR: Certains filtres partagent la même source de données. Chaque filtre d'un groupe doit avoir une source de données unique. Veuillez ajuster les filtres en conséquence.

en: Default sorting
fr-FR: Tri par défaut

en: Sort by popularity
fr-FR: Trier par popularité

en: Sort by average rating
fr-FR: Trier par note moyenne

en: Sort by latest
fr-FR: Trier par les plus récents

en: Sort by price: low to high
fr-FR: Trier par prix : du moins cher au plus cher

en: Sort by price: high to low
fr-FR: Trier par prix : du plus cher au moins cher

en: Custom field
fr-FR: Champ personnalisé

en: Checkbox
fr-FR: Case à cocher

en: Text input
fr-FR: Saisie de texte

en: Range slider
fr-FR: Curseur de plage

en: Filters Group
fr-FR: Groupe de filtres

en: Content
fr-FR: Contenu

en: Filter Group
fr-FR: Groupe de filtres

en: No filter groups found. Create a filter group first.
fr-FR: Aucun groupe de filtres trouvé. Créez d'abord un groupe de filtres.

en: Layout
fr-FR: Mise en page

en: Product Filters preview is not available within the editor. Please save and view the page on the frontend to see the filters in action.
fr-FR: L'aperçu des filtres de produit n'est pas disponible dans l'éditeur. Veuillez enregistrer et visualiser la page sur le frontend pour voir les filtres en action.

en: Product List
fr-FR: Liste de produits

en: Columns
fr-FR: Colonnes

en: Rows
fr-FR: Lignes

en: Product Query
fr-FR: Requête de produit

en: Use current query
fr-FR: Utiliser la requête actuelle

en: Enable this to use the current page query instead. This must be enabled when used on archive pages.
fr-FR: Activez ceci pour utiliser la requête de la page actuelle à la place. Cela doit être activé lorsqu'il est utilisé sur les pages d'archives.

en: Yes
fr-FR: Oui

en: No
fr-FR: Non

en: Product Categories
fr-FR: Catégories de produits

en: Select specific product categories to display. Leave empty to show products from all categories.
fr-FR: Sélectionnez des catégories de produits spécifiques à afficher. Laissez vide pour montrer des produits de toutes les catégories.

en: Product Tags
fr-FR: Étiquettes de produits

en: Filter products by specific tags. Leave empty to include products with any tag.
fr-FR: Filtrer les produits par étiquettes spécifiques. Laissez vide pour inclure des produits avec n'importe quelle étiquette.

en: Enter the number of columns.
fr-FR: Entrez le nombre de colonnes.

en: Enter the number of rows.
fr-FR: Entrez le nombre de lignes.

en: Categories
fr-FR: Catégories

en: Select a category or leave blank for all.
fr-FR: Sélectionnez une catégorie ou laissez vide pour toutes.

en: Tags
fr-FR: Étiquettes

en: Select a tag or leave blank for all.
fr-FR: Sélectionnez une étiquette ou laissez vide pour toutes.

en: Enter the ID of the filter group.
fr-FR: Entrez l'ID du groupe de filtres.

en: Select the layout.
fr-FR: Sélectionnez la mise en page.

en: Select a filter group
fr-FR: Sélectionnez un groupe de filtres

en: Product Filters preview is not available within the builder. Please save and view the page on the frontend to see the filters in action.
fr-FR: L'aperçu des filtres de produits n'est pas disponible dans le constructeur. Veuillez enregistrer et voir la page sur le frontend pour voir les filtres en action.

en: Please select a filter group.
fr-FR: Veuillez sélectionner un groupe de filtres.

en: Query
fr-FR: Requête

en: Comma separated list of product categories slugs. Leave empty to show products from all categories.
fr-FR: Liste séparée par des virgules des slugs de catégories de produits. Laissez vide pour montrer des produits de toutes les catégories.

en: Comma separated list of product tags slugs. Leave empty to include products with any tag.
fr-FR: Liste séparée par des virgules des slugs d'étiquettes de produits. Laissez vide pour inclure des produits avec n'importe quelle étiquette.

en: Select a group
fr-FR: Sélectionner un groupe

en: Group ID
fr-FR: ID du groupe

en: Number of columns to display.
fr-FR: Nombre de colonnes à afficher.

en: Number of rows to display.
fr-FR: Nombre de lignes à afficher.

en: Attributes
fr-FR: Attributs

en: Price
fr-FR: Prix

en: Sort by
fr-FR: Trier par

note: translators: %d: number of results translators: %d: total results
en: %d result | %d results
fr-FR[0]: %d résultat
fr-FR[1]: %d résultats

en: No taxonomy provided.
fr-FR: Aucune taxonomie fournie.

en: Show filters
fr-FR: Afficher les filtres

en: From
fr-FR: De

en: To
fr-FR: À

en: No groups found. Please check your request.
fr-FR: Aucun groupe trouvé. Veuillez vérifier votre demande.

en: [Barn2] Display a filter group created with the WooCommerce Product Filters plugin.
fr-FR: [Barn2] Afficher un groupe de filtres créé avec le plugin WooCommerce Product Filters.

en: Filters are only visible on the frontend
fr-FR: Les filtres ne sont visibles que sur le frontend

en: Please select a filter group in the widget settings.
fr-FR: Veuillez sélectionner un groupe de filtres dans les paramètres du widget.

en: Your product filters will appear here.
fr-FR: Vos filtres de produits apparaîtront ici.

en: Title
fr-FR: Titre

en: Category
fr-FR: Catégorie

en: Brand
fr-FR: Marque

en: Attribute
fr-FR: Attribut

en: Color
fr-FR: Couleur

en: Tag
fr-FR: Étiquette

en: Rating
fr-FR: Évaluation

en: In stock
fr-FR: En stock

en: On sale
fr-FR: En vente

en: Dropdown
fr-FR: Liste déroulante

en: Checkboxes
fr-FR: Cases à cocher

en: Radio buttons
fr-FR: Boutons radio

en: Labels
fr-FR: Étiquettes

en: None
fr-FR: Aucun

note: translators: %d is the rating.
en: Rated %d out of 5
fr-FR: Évalué %d sur 5

note: translators: %s is the search query.
en: Search: %s
fr-FR: Recherche : %s

en: 1 result
fr-FR: 1 résultat
