WooCommerce Product Filters 2.0.3 - en to ja translation catalogue (250 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Product Filters
ja: WooCommerce 商品フィルター

note: Description of the plugin
en: Help customers to find what they want quickly and easily. Add product filters for price, color, category, size, attributes, and more.
ja: お客様が欲しいものを素早く簡単に見つけられるようにします。価格、色、カテゴリー、サイズ、属性などの製品フィルターを追加します。

note: Author of the plugin
en: Barn2 Plugins
ja: Barn2 プラグイン

en: [View page]
ja: [ページを表示]

en: Size
ja: サイズ

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Support
ja: サポート

en: Settings
ja: 設定

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
ja: %s ドキュメントを表示

en: Docs
ja: ドキュメント

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
ja: %1$syour license key%2$s をアクティブにして更新を有効にします。

en: Auto-updates unavailable.
ja: 自動更新は利用できません。

en: License key successfully activated.
ja: ライセンスキーが正常にアクティブ化されました。

en: There was an error activating your license key.
ja: ライセンスキーのアクティブ化中にエラーが発生しました。

en: License key successfully deactivated.
ja: ライセンスキーが正常に非アクティブ化されました。

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
ja: ライセンスキーの非アクティブ化中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: The license key looks good!
ja: ライセンスキーは正常です！

en: There's a problem with your license key.
ja: ライセンスキーに問題があります。

en: License key
ja: ライセンスキー

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
ja: ライセンスキーは、注文確認メールに含まれています。

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Check
ja: 確認

en: Activate
ja: アクティブ化

en: Deactivate
ja: 無効化

en: License key deactivated.
ja: ライセンスキーが無効化されました。

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
ja: %1$sをインストールしていただきありがとうございます。始めるには、%2$sライセンスキーを入力してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
ja: %1$sのライセンスキーが期限切れです。%2$sここをクリックして20%%割引で更新してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
ja: %1$sの有効なライセンスがありません。プラグインを引き続き使用するには、%2$s新しいライセンスキーを購入してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
ja: %1$s - あなたのサイトが新しいドメインに移動しました。%2$sライセンスキーを再アクティブ化してください%3$s。

en: An error has occurred, please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Your license key is active.
ja: あなたのライセンスキーはアクティブです。

en: Please enter your license key.
ja: ライセンスキーを入力してください。

en: Your license key is invalid.
ja: あなたのライセンスキーは無効です。

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
ja: 無効なライセンスキー - 注文確認メールを確認するか、%1$sアカウント%2$sをご覧ください。

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
ja: アクティブ化のためのURLが提供されていません。サポートにお問い合わせください。

en: License key mismatch, please contact support.
ja: ライセンスキーが一致しません。サポートにお問い合わせください。

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
ja: このライセンスはバンドル製品用であり、アクティブ化できません。

en: Your license key is not valid for this plugin.
ja: あなたのライセンスキーはこのプラグインには有効ではありません。

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
ja[0]: %sサイトがアクティブ

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
ja: あなたのライセンスキーは、アクティベーションの制限に達しました (%s)。

en: Read more
ja: 続きを読む

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
ja: あなたのライセンスキーは %s に期限切れです。

en: Renew now for 20% discount.
ja: 今すぐ更新して20%割引を受けましょう。

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
ja: あなたのライセンスキーはアクティブではありません。再アクティベートするか、設定を保存してください。

en: Your license key has expired.
ja: あなたのライセンスキーは期限切れです。

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
ja: あなたのライセンスキーは無効になりました。プラグインを引き続き使用するには、%1$spurchase a new license key%2$sしてください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
ja: %1$s は PHP %2$s 以上が必要です。あなたのウェブサーバーで使用しているPHPバージョンを更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
ja: %1$s は WordPress %2$s 以上が必要です。あなたのWordPressインストールを更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
ja: %1$s は WordPress %4$s 以上が必要です。%2$sあなたのWordPressインストールを%3$s更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
ja: %1$s は WooCommerce がインストールされてアクティブである必要があります。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
ja: %1$s は %2$s がインストールされてアクティブである必要があります。%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
ja: %1$s は WooCommerce %2$s 以上が必要です。最初にあなたのWooCommerce設定を更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
ja: %1$s は %2$s %3$s 以上が必要です。最初に%4$sあなたのWooCommerce設定をしてください。

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
ja: %1$s は Easy Digital Downloads がインストールされてアクティブである必要があります。

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
ja: %1$s は次のエラーが発生したため、最初のアクティベーションを完了できませんでした:<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
ja: %1$s データベースの更新が必要です

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
ja: <p>%1$s が更新されました！スムーズに動作させるために、データベースを最新のバージョンに更新する必要があります。データベースの更新プロセスはバックグラウンドで実行され、少し時間がかかることがあるので、しばらくお待ちください。</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
ja: %1$s データベースの更新が完了しました

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
ja: <p>%1$s データベースの更新が完了しました。最新バージョンに更新していただきありがとうございます！</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
ja: この操作を実行するための十分な権限がありません。

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
ja: 既にアップグレードが進行中です。完了するまでお待ちください。

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ja: ファイルシステムに接続できません。認証情報を確認してください。

en: You don't have permission to activate the plugin.
ja: プラグインを有効にする権限がありません。

en: You do not have permission to view the setup wizard.
ja: セットアップウィザードを表示する権限がありません。

en: Authentication required.
ja: 認証が必要です。

en: Could not find the appropriate step.
ja: 適切なステップが見つかりませんでした。

en: Please enter a license key.
ja: ライセンスキーを入力してください。

en: Invalid action requested.
ja: 無効なアクションが要求されました。

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
ja: %s セットアップウィザード

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
ja: 警告: これにより %s の既存の設定が上書きされます。続行してもよろしいですか？

en: Setup wizard
ja: セットアップウィザード

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
ja: セットアップウィザードに再度アクセスする必要がある場合は、以下のボタンをクリックしてください。

en: More
ja: もっと見る

en: Extra features
ja: 追加機能

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
ja: Barn2 の素晴らしいプラグインであなたのサイトを強化しましょう。

en: Ready
ja: 準備完了

en: Setup Complete
ja: セットアップ完了

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Select an option
ja: オプションを選択してください

en: You are not authorized
ja: 権限がありません

en: No records to update have been found.
ja: 更新するレコードが見つかりませんでした。

en: No filter found matching the criteria.
ja: 条件に一致するフィルターが見つかりません。

en: Copy
ja: コピー

en: Please enter a name for the group.
ja: グループの名前を入力してください。

en: Something went wrong: could not update the selected group
ja: エラーが発生しました: 選択したグループを更新できませんでした

en: Please add at least 1 filter to the group.
ja: グループにフィルターを少なくとも1つ追加してください。

en: No group ID has been found.
ja: グループIDが見つかりませんでした。

en: Something went wrong, could not find the selected group.
ja: エラーが発生しました。選択したグループが見つかりませんでした。

en: Please enter a name for the group
ja: グループの名前を入力してください

en: Something went wrong while creating the group
ja: グループを作成中にエラーが発生しました

en: One or more filters have no name assigned. Please make sure all filters have a name.
ja: 1つ以上のフィルターに名前が付けられていません。すべてのフィルターに名前が付けられていることを確認してください。

en: No record found matching the criteria.
ja: 条件に一致するレコードが見つかりませんでした。

en: No group found matching the criteria.
ja: 条件に一致するグループが見つかりませんでした。

en: The following filters are sharing the same data source: %s. Each filter in a group must have a unique data source. Please adjust the filters accordingly.
ja: 次のフィルターが同じデータソースを共有しています: %s。グループ内の各フィルターはユニークなデータソースを持っている必要があります。フィルターを適切に調整してください。

en: The "%1$s" filter has been found. Please remove the following filters from the group: %2$s.
ja: 「%1$s」フィルターが見つかりました。グループから次のフィルターを削除してください: %2$s。

en: Regenerating the index in the background. Product filtering and sorting may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
ja: バックグラウンドでインデックスを再生成しています。製品のフィルタリングとソートは、この処理が完了するまで正確ではない場合があります。数分かかり、この通知は完了すると消えます。

en: Filters
ja: フィルター

en: Shop filters
ja: ショップフィルター

en: Behavior
ja: 動作

en: Filter text
ja: フィルターテキスト

en: Customize the text which appears on the filters.
ja: フィルターに表示されるテキストをカスタマイズします。

en: Design
ja: デザイン

en: Uninstalling WooCommerce Product Filters
ja: WooCommerce製品フィルターのアンインストール

en: These settings control the filters that appear above the list of products in your store. You can also add filters to a sidebar by adding a <a href="%s">Product Filters widget</a>.
ja: これらの設定は、ストアの製品リストの上に表示されるフィルターを制御します。また、<a href="%s">製品フィルタウィジェット</a>を追加することでサイドバーにフィルターを追加することもできます。

en: Customize the design of the filters.
ja: フィルターのデザインをカスタマイズします。

en: ‘Show filters’ button
ja: ‘フィルターを表示’ボタン

en: Filter
ja: フィルター

en: Slide-out panel heading
ja: スライドアウトパネルの見出し

en: ‘Apply filters’ button
ja: ‘フィルターを適用’ボタン

en: Apply Filters
ja: フィルターを適用

en: ‘Clear filters’ link
ja: ‘フィルターをクリア’リンク

en: Clear filters
ja: フィルターをクリア

en: Filter mode
ja: フィルターモード

en: Apply filters as soon as the customer makes a selection
ja: 顧客が選択を行ったときにすぐにフィルターを適用します

en: Click a button to apply the filters
ja: フィルターを適用するにはボタンをクリックしてください

en: Toggle filters
ja: フィルターを切り替える

en: Allow customers to toggle filters open or closed
ja: 顧客がフィルターを開閉できるようにします

en: This applies to filter widgets, the slide-out panel, and filters using the vertical layout which are added using a shortcode.
ja: これはフィルタウィジェット、スライドアウトパネル、およびショートコードを使用して追加された縦レイアウトのフィルタに適用されます。

en: Default toggle state
ja: デフォルトのトグル状態

en: Open
ja: オープン

en: Closed
ja: クローズド

en: Product count
ja: 製品数

en: Display the number of products next to each option
ja: 各オプションの横に製品数を表示する

en: Infinite scrolling
ja: 無限スクロール

en: Enable infinite scroll on product listing pages
ja: 製品リストページで無限スクロールを有効にする

en: Filter logic
ja: フィルタロジック

en: Enable "OR" logic
ja: 「OR」ロジックを有効にする

en: Choose between AND or OR logic when selecting from multiple filters. For example, if a customer selects a color and a size then AND logic will only display products which meet both criteria, whereas OR logic will display products which meet either or both criteria.
ja: 複数のフィルタから選択する際にANDまたはORロジックを選択します。たとえば、顧客が色とサイズを選択した場合、ANDロジックは両方の基準を満たす製品のみを表示しますが、ORロジックはどちらかまたは両方の基準を満たす製品を表示します。

en: Filter group
ja: フィルタグループ

en: Select a filter group to display above the lists of products in your store.
ja: 店舗の製品リストの上に表示するフィルタグループを選択してください。

en: Filter visibility
ja: フィルタの可視性

en: Always display filters
ja: フィルタを常に表示する

en: Click button to reveal filters
ja: ボタンをクリックしてフィルタを表示する

en: On mobile
ja: モバイルで

en: Number of filters per row
ja: 行ごとのフィルタ数

en: Enter the number of filters to display per row within the horizontal layout.
ja: 水平レイアウト内に表示するフィルターの数を入力してください。

en: Primary color
ja: 主要な色

en: Secondary color
ja: 補助的な色

en: Filter title text
ja: フィルタータイトルテキスト

en: Delete data on uninstall
ja: アンインストール時にデータを削除

en: Permanently delete all WooCommerce Product Filters settings and data when uninstalling the plugin
ja: プラグインをアンインストールする際に、すべてのWooCommerce商品フィルター設定とデータを完全に削除します。

en: Product Filters
ja: 商品フィルター

en: The following options control the WooCommerce Product Filters extension.
ja: 以下のオプションは、WooCommerce商品フィルター拡張機能を制御します。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Clear
ja: クリア

en: Default
ja: デフォルト

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Current Color
ja: 現在の色

en: If you are using this attribute in a color filter, select the exact color which will appear in the filter.
ja: この属性を色フィルターで使用している場合、フィルターに表示される正確な色を選択してください。

en: Assign color
ja: 色を割り当てる

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Upload/Add image
ja: 画像をアップロード/追加

en: Remove image
ja: 画像を削除

en: Choose an image
ja: 画像を選択

en: Use image
ja: 画像を使用

en: Manage filters
ja: フィルターを管理

en: Create filter widgets
ja: フィルターウィジェットを作成

en: Ready!
ja: 準備完了！

en: Filter behavior and content
ja: フィルターの動作と内容

en: How do you want the filters to work?
ja: フィルターをどのように動作させたいですか？

en: Would you like to display filters above the lists of products in your shop? (If not, then you can add filters manually using a widget or shortcode.)
ja: あなたのショップの製品リストの上にフィルターを表示しますか？（そうでない場合は、ウィジェットまたはショートコードを使用して手動でフィルターを追加できます。）

en: Select a filter group to display the same filters at the top of all your main store pages (to get you started, we’ve created a ‘Recommended Filters’ group for you).
ja: すべての主要な店舗ページの上部に同じフィルターを表示するフィルターグループを選択してください（開始するために、「おすすめフィルター」グループを作成しました）。

en: Select a filter group to appear at the top of your store (optional)
ja: 店舗の上部に表示するフィルターグループを選択してください（オプション）

en: Visibility
ja: 表示

en: Next, decide whether to show or hide the filters when the page first loads
ja: 次に、ページが初めて読み込まれるときにフィルターを表示するか非表示にするかを決定します。

en: Allow customers to toggle filters open or closed.
ja: 顧客がフィルターを開閉できるようにします。

en: Welcome to WooCommerce Product Filters
ja: WooCommerce製品フィルターへようこそ

en: Add product filters in no time
ja: あっという間に製品フィルターを追加

en: Use this setup wizard to quickly configure the options for your product filters. You can easily change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard.
ja: このセットアップウィザードを使用して、製品フィルターのオプションを迅速に構成できます。これらのオプションは、後でプラグイン設定ページまたはセットアップウィザードを再起動することで簡単に変更できます。

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
ja: Barn2の素晴らしいプラグインで店舗を強化します。

en: Some filters are sharing the same data source. Each filter in a group must have a unique data source. Please adjust the filters accordingly.
ja: いくつかのフィルターが同じデータソースを共有しています。グループ内の各フィルターはユニークなデータソースを持つ必要があります。フィルターを適切に調整してください。

en: Default sorting
ja: デフォルトの並べ替え

en: Sort by popularity
ja: 人気順に並べ替え

en: Sort by average rating
ja: 平均評価順に並べ替え

en: Sort by latest
ja: 最新順に並べ替え

en: Sort by price: low to high
ja: 価格で並べ替え：低いから高い

en: Sort by price: high to low
ja: 価格で並べ替え：高いから低い

en: Custom field
ja: カスタムフィールド

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Text input
ja: テキスト入力

en: Range slider
ja: 範囲スライダー

en: Filters Group
ja: フィルターグループ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Filter Group
ja: フィルターグループ

en: No filter groups found. Create a filter group first.
ja: フィルターグループが見つかりませんでした。最初にフィルターグループを作成してください。

en: Layout
ja: レイアウト

en: Vertical
ja: 縦

en: Horizontal
ja: 横

en: Product Filters preview is not available within the editor. Please save and view the page on the frontend to see the filters in action.
ja: 製品フィルターのプレビューはエディター内では利用できません。フィルターの動作を確認するには、ページを保存してフロントエンドで表示してください。

en: Product List
ja: 製品リスト

en: Columns
ja: 列

en: Rows
ja: 行

en: Product Query
ja: 製品クエリ

en: Use current query
ja: 現在のクエリを使用

en: Enable this to use the current page query instead. This must be enabled when used on archive pages.
ja: これを有効にすると、現在のページクエリを代わりに使用します。アーカイブページで使用する場合は、これを有効にする必要があります。

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Product Categories
ja: 製品カテゴリ

en: Select specific product categories to display. Leave empty to show products from all categories.
ja: 表示する特定の製品カテゴリを選択してください。すべてのカテゴリから製品を表示するには空白のままにしてください。

en: Product Tags
ja: 製品タグ

en: Filter products by specific tags. Leave empty to include products with any tag.
ja: 特定のタグで製品をフィルタリングします。すべてのタグを含めるには空白のままにしてください。

en: Enter the number of columns.
ja: 列の数を入力してください。

en: Enter the number of rows.
ja: 行の数を入力してください。

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Select a category or leave blank for all.
ja: カテゴリを選択するか、すべてのカテゴリのために空白のままにしてください。

en: Tags
ja: タグ

en: Select a tag or leave blank for all.
ja: タグを選択するか、すべてのために空白のままにしてください。

en: Enter the ID of the filter group.
ja: フィルターグループのIDを入力してください。

en: Select the layout.
ja: レイアウトを選択してください。

en: Select a filter group
ja: フィルターグループを選択してください

en: Product Filters preview is not available within the builder. Please save and view the page on the frontend to see the filters in action.
ja: ビルダー内では製品フィルターのプレビューは利用できません。ページを保存してフロントエンドで表示し、フィルターの動作を確認してください。

en: Please select a filter group.
ja: フィルターグループを選択してください。

en: Query
ja: クエリ

en: Comma separated list of product categories slugs. Leave empty to show products from all categories.
ja: カンマ区切りの製品カテゴリスラッグのリスト。すべてのカテゴリから製品を表示するには空白のままにしてください。

en: Comma separated list of product tags slugs. Leave empty to include products with any tag.
ja: カンマ区切りの製品タグスラッグのリスト。すべてのタグを含めるには空白のままにしてください。

en: Select a group
ja: グループを選択

en: Group ID
ja: グループID

en: Number of columns to display.
ja: 表示する列の数。

en: Number of rows to display.
ja: 表示する行の数。

en: Attributes
ja: 属性

en: Price
ja: 価格

en: Sort by
ja: 並べ替え

note: translators: %d: number of results translators: %d: total results
en: %d result | %d results
ja[0]: %d件の結果

en: No taxonomy provided.
ja: 提供された分類法がありません。

en: Show filters
ja: フィルターを表示

en: From
ja: から

en: To
ja: まで

en: No groups found. Please check your request.
ja: グループが見つかりませんでした。リクエストを確認してください。

en: [Barn2] Display a filter group created with the WooCommerce Product Filters plugin.
ja: [Barn2] WooCommerce Product Filtersプラグインで作成されたフィルターグループを表示します。

en: Filters are only visible on the frontend
ja: フィルターはフロントエンドでのみ表示されます

en: Please select a filter group in the widget settings.
ja: ウィジェット設定でフィルターグループを選択してください。

en: Your product filters will appear here.
ja: あなたの製品フィルターはここに表示されます。

en: Title
ja: タイトル

en: Category
ja: カテゴリー

en: Brand
ja: ブランド

en: Attribute
ja: 属性

en: Color
ja: 色

en: Tag
ja: タグ

en: Rating
ja: 評価

en: In stock
ja: 在庫あり

en: On sale
ja: セール中

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Labels
ja: ラベル

en: Images
ja: 画像

en: None
ja: なし

note: translators: %d is the rating.
en: Rated %d out of 5
ja: 5点中 %d 点の評価

note: translators: %s is the search query.
en: Search: %s
ja: 検索: %s

en: 1 result
ja: 1 件の結果
