WooCommerce Product Filters 2.0.3 - en to pt-BR translation catalogue (244 entries)

en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
pt-BR: %1$s - seu site foi transferido para um novo domínio. Por favor %2$sreative sua chave de licença%3$s.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
pt-BR: %1$s não conseguiu completar sua primeira ativação porque ocorreu o seguinte erro:<br>%2$s

en: %1$s database update done
pt-BR: %1$s atualização do banco de dados concluída

en: %1$s database update required
pt-BR: %1$s atualização do banco de dados necessária

en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
pt-BR: %1$s requer %2$s %3$s ou maior. Por favor, %4$s sua configuração do WooCommerce primeiro.

en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
pt-BR: %1$s requer %2$s para ser instalado e ativo.%3$s

en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
pt-BR: %1$s requer Easy Digital Downloads para ser instalado e ativo.

en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
pt-BR: %1$s requer PHP %2$s ou maior. Por favor, atualize a versão do PHP utilizada pelo seu servidor web.

en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
pt-BR: %1$s requer WooCommerce %2$s ou maior. Por favor, atualize sua configuração do WooCommerce primeiro.

en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
pt-BR: %1$s requer WooCommerce para ser instalado e ativo.

en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
pt-BR: %1$s requer WordPress %2$s ou maior. Por favor, atualize sua instalação do WordPress.

en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
pt-BR: %1$s requer WordPress %4$s ou maior. Por favor, %2$satualize%3$s sua instalação do WordPress.

en: %d result | %d results
pt-BR[0]: %d resultado
pt-BR[1]: %d resultados

en: %s setup wizard
pt-BR: %s assistente de configuração

en: %s site active | %s sites active
pt-BR[0]: %s site ativo
pt-BR[1]: %s sites ativos

en: 1 result
pt-BR: 1 resultado

en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
pt-BR: <p>%1$s atualização do banco de dados completa. Obrigado por atualizar para a versão mais recente!</p>

en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
pt-BR: <p>%1$s foi atualizado! Para manter as coisas funcionando sem problemas, precisamos atualizar seu banco de dados para a versão mais recente. O processo de atualização do banco de dados é executado em segundo plano e pode levar um tempo, então, por favor, tenha paciência.</p>

en: AND
pt-BR: E

en: Activate
pt-BR: Ativar

en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
pt-BR: Ative %1$seu chave de licença%2$s para habilitar atualizações.

en: Add product filters in no time
pt-BR: Adicione filtros de produtos em pouco tempo

en: Allow customers to toggle filters open or closed
pt-BR: Permitir que os clientes alternem filtros abertos ou fechados

en: Allow customers to toggle filters open or closed.
pt-BR: Permitir que os clientes alternem os filtros entre abertos ou fechados.

en: Always display filters
pt-BR: Sempre exibir filtros

en: An error has occurred, please try again.
pt-BR: Ocorreu um erro, por favor tente novamente.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
pt-BR: Uma atualização já está em andamento. Por favor, aguarde até que seja concluída.

en: Apply Filters
pt-BR: Aplicar Filtros

en: Apply filters as soon as the customer makes a selection
pt-BR: Aplicar filtros assim que o cliente fizer uma seleção

en: Assign color
pt-BR: Atribuir cor

en: Attribute
pt-BR: Atributo

en: Attributes
pt-BR: Atributos

en: Authentication required.
pt-BR: Autenticação requerida.

en: Auto-updates unavailable.
pt-BR: Atualizações automáticas indisponíveis.

en: Behavior
pt-BR: Comportamento

en: Brand
pt-BR: Marca

en: Categories
pt-BR: Categorias

en: Category
pt-BR: Categoria

en: Check
pt-BR: Verificar

en: Checkbox
pt-BR: Caixa de seleção

en: Checkboxes
pt-BR: Caixas de seleção

en: Choose an image
pt-BR: Escolher uma imagem

en: Choose between AND or OR logic when selecting from multiple filters. For example, if a customer selects a color and a size then AND logic will only display products which meet both criteria, whereas OR logic will display products which meet either or both criteria.
pt-BR: Escolha entre lógica E ou OU ao selecionar entre vários filtros. Por exemplo, se um cliente selecionar uma cor e um tamanho, a lógica E exibirá apenas produtos que atendam ambos os critérios, enquanto a lógica OU exibirá produtos que atendam a qualquer um ou ambos os critérios.

en: Clear
pt-BR: Limpar

en: Clear filters
pt-BR: Limpar filtros

en: Click a button to apply the filters
pt-BR: Clique em um botão para aplicar os filtros

en: Click button to reveal filters
pt-BR: Clique no botão para revelar filtros

en: Closed
pt-BR: Fechado

en: Color
pt-BR: Cor

en: Columns
pt-BR: Colunas

en: Comma separated list of product categories slugs. Leave empty to show products from all categories.
pt-BR: Lista de slugs de categorias de produtos separada por vírgula. Deixe vazio para mostrar produtos de todas as categorias.

en: Comma separated list of product tags slugs. Leave empty to include products with any tag.
pt-BR: Lista de slugs de tags de produtos separada por vírgula. Deixe vazio para incluir produtos com qualquer tag.

en: Content
pt-BR: Conteúdo

en: Copy
pt-BR: Copiar

en: Could not find the appropriate step.
pt-BR: Não foi possível encontrar a etapa apropriada.

en: Create filter widgets
pt-BR: Criar widgets de filtro

en: Current Color
pt-BR: Cor Atual

en: Custom field
pt-BR: Campo personalizado

en: Customize the design of the filters.
pt-BR: Personalize o design dos filtros.

en: Customize the text which appears on the filters.
pt-BR: Personalize o texto que aparece nos filtros.

en: Deactivate
pt-BR: Desativar

en: Default
pt-BR: Padrão

en: Default sorting
pt-BR: Classificação padrão

en: Default toggle state
pt-BR: Estado padrão do botão alternador

en: Delete data on uninstall
pt-BR: Excluir dados na desinstalação

en: Display the number of products next to each option
pt-BR: Exibir o número de produtos ao lado de cada opção

en: Documentation
pt-BR: Documentação

en: Enable "OR" logic
pt-BR: Ativar lógica "OU"

en: Enable infinite scroll on product listing pages
pt-BR: Ativar rolagem infinita nas páginas de listagem de produtos

en: Enable this to use the current page query instead. This must be enabled when used on archive pages.
pt-BR: Ative isso para usar a consulta da página atual. Isso deve ser ativado quando utilizado em páginas de arquivo.

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
pt-BR: Melhore seu site com esses plugins fantásticos da Barn2.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
pt-BR: Melhore sua loja com esses plugins fantásticos da Barn2.

en: Enter the ID of the filter group.
pt-BR: Insira o ID do grupo de filtro.

en: Enter the number of columns.
pt-BR: Insira o número de colunas.

en: Enter the number of filters to display per row within the horizontal layout.
pt-BR: Insira o número de filtros a serem exibidos por linha dentro do layout horizontal.

en: Enter the number of rows.
pt-BR: Insira o número de linhas.

en: Extra features
pt-BR: Recursos extras

en: Filter
pt-BR: Filtrar

en: Filter Group
pt-BR: Grupo de Filtro

en: Filter behavior and content
pt-BR: Comportamento e conteúdo do filtro

en: Filter group
pt-BR: Grupo de filtros

en: Filter logic
pt-BR: Lógica de filtro

en: Filter mode
pt-BR: Modo de filtro

en: Filter products by specific tags. Leave empty to include products with any tag.
pt-BR: Filtrar produtos por tags específicas. Deixe vazio para incluir produtos com qualquer tag.

en: Filter text
pt-BR: Texto do filtro

en: Filter title text
pt-BR: Texto do título do filtro

en: Filter visibility
pt-BR: Visibilidade do filtro

en: Filters
pt-BR: Filtros

en: Filters Group
pt-BR: Grupo de Filtros

en: Filters are only visible on the frontend
pt-BR: Os filtros são visíveis apenas no frontend

en: From
pt-BR: De

en: Group ID
pt-BR: ID do grupo

en: Help customers to find what they want quickly and easily. Add product filters for price, color, category, size, attributes, and more.
pt-BR: Ajude os clientes a encontrar o que desejam rápida e facilmente. Adicione filtros de produtos por preço, cor, categoria, tamanho, atributos e mais.

en: How do you want the filters to work?
pt-BR: Como você deseja que os filtros funcionem?

en: If you are using this attribute in a color filter, select the exact color which will appear in the filter.
pt-BR: Se você estiver usando este atributo em um filtro de cor, selecione a cor exata que aparecerá no filtro.

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
pt-BR: Se você precisar acessar o assistente de configuração novamente, por favor clique no botão abaixo.

en: Images
pt-BR: Imagens

en: In stock
pt-BR: Em estoque

en: Infinite scrolling
pt-BR: Rolagem infinita

en: Invalid action requested.
pt-BR: Ação inválida solicitada.

en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
pt-BR: Chave de licença inválida - por favor verifique seu e-mail de confirmação de pedido ou %1$sConta%2$s.

en: Labels
pt-BR: Rótulos

en: License Key
pt-BR: Chave de Licença

en: License key
pt-BR: Chave de licença

en: License key deactivated.
pt-BR: Chave de licença desativada.

en: License key mismatch, please contact support.
pt-BR: Incompatibilidade de chave de licença, por favor entre em contato com o suporte.

en: License key successfully activated.
pt-BR: Chave de licença ativada com sucesso.

en: License key successfully deactivated.
pt-BR: Chave de licença desativada com sucesso.

en: Manage filters
pt-BR: Gerenciar filtros

en: More
pt-BR: Mais

en: Next, decide whether to show or hide the filters when the page first loads
pt-BR: Em seguida, decida se deseja mostrar ou ocultar os filtros quando a página é carregada pela primeira vez

en: No
pt-BR: Não

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
pt-BR: Nenhum URL foi fornecido para ativação, por favor entre em contato com o suporte.

en: No filter found matching the criteria.
pt-BR: Nenhum filtro encontrado correspondendo aos critérios.

en: No filter groups found. Create a filter group first.
pt-BR: Nenhum grupo de filtros encontrado. Crie um grupo de filtros primeiro.

en: No group ID has been found.
pt-BR: Nenhum ID de grupo foi encontrado.

en: No group found matching the criteria.
pt-BR: Nenhum grupo encontrado correspondendo aos critérios.

en: No groups found. Please check your request.
pt-BR: Nenhum grupo encontrado. Por favor, verifique sua solicitação.

en: No record found matching the criteria.
pt-BR: Nenhum registro encontrado correspondendo aos critérios.

en: No records to update have been found.
pt-BR: Nenhum registro para atualizar foi encontrado.

en: No taxonomy provided.
pt-BR: Nenhuma taxonomia fornecida.

en: None
pt-BR: Nenhum

en: Number of columns to display.
pt-BR: Número de colunas a exibir.

en: Number of filters per row
pt-BR: Número de filtros por linha

en: Number of rows to display.
pt-BR: Número de linhas a exibir.

en: OR
pt-BR: OU

en: On mobile
pt-BR: Em dispositivos móveis

en: On sale
pt-BR: Em promoção

en: One or more filters have no name assigned. Please make sure all filters have a name.
pt-BR: Um ou mais filtros não têm nome atribuído. Por favor, certifique-se de que todos os filtros tenham um nome.

en: Open
pt-BR: Abrir

en: Permanently delete all WooCommerce Product Filters settings and data when uninstalling the plugin
pt-BR: Excluir permanentemente todas as configurações e dados dos Filtros de Produto WooCommerce ao desinstalar o plugin

en: Please add at least 1 filter to the group.
pt-BR: Por favor, adicione pelo menos 1 filtro ao grupo.

en: Please enter a license key.
pt-BR: Por favor, insira uma chave de licença.

en: Please enter a name for the group
pt-BR: Por favor, insira um nome para o grupo

en: Please enter a name for the group.
pt-BR: Por favor, insira um nome para o grupo.

en: Please enter your license key.
pt-BR: Por favor insira sua chave de licença.

en: Please select a filter group in the widget settings.
pt-BR: Por favor, selecione um grupo de filtros nas configurações do widget.

en: Please select a filter group.
pt-BR: Por favor, selecione um grupo de filtros.

en: Price
pt-BR: Preço

en: Primary color
pt-BR: Cor primária

en: Product Categories
pt-BR: Categorias de Produtos

en: Product Filters
pt-BR: Filtros de Produto

en: Product Filters preview is not available within the builder. Please save and view the page on the frontend to see the filters in action.
pt-BR: A pré-visualização dos filtros de produtos não está disponível dentro do construtor. Por favor, salve e visualize a página no frontend para ver os filtros em ação.

en: Product Filters preview is not available within the editor. Please save and view the page on the frontend to see the filters in action.
pt-BR: A pré-visualização dos Filtros de Produto não está disponível dentro do editor. Por favor, salve e visualize a página no frontend para ver os filtros em ação.

en: Product List
pt-BR: Lista de Produtos

en: Product Query
pt-BR: Consulta de Produto

en: Product Tags
pt-BR: Tags de Produtos

en: Product count
pt-BR: Contagem de produtos

en: Query
pt-BR: Consulta

en: Radio buttons
pt-BR: Botões de opção

en: Range slider
pt-BR: Controle deslizante de intervalo

en: Rated %d out of 5
pt-BR: Avaliado em %d de 5

en: Rating
pt-BR: Avaliação

en: Read more
pt-BR: Leia mais

en: Ready
pt-BR: Pronto

en: Ready!
pt-BR: Pronto!

en: Regenerating the index in the background. Product filtering and sorting may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
pt-BR: Regenerando o índice em segundo plano. A filtragem e ordenação de produtos podem não ser precisas até que isso termine. Isso levará alguns minutos e este aviso desaparecerá quando estiver completo.

en: Remove image
pt-BR: Remover imagem

en: Renew now for 20% discount.
pt-BR: Renove agora com 20% de desconto.

en: Rows
pt-BR: Linhas

en: Save Changes
pt-BR: Salvar Alterações

en: Search: %s
pt-BR: Busca: %s

en: Secondary color
pt-BR: Cor secundária

en: Select Color
pt-BR: Selecionar Cor

en: Select a category or leave blank for all.
pt-BR: Selecione uma categoria ou deixe em branco para todas.

en: Select a filter group
pt-BR: Selecione um grupo de filtros

en: Select a filter group to appear at the top of your store (optional)
pt-BR: Selecione um grupo de filtros para aparecer no topo da sua loja (opcional)

en: Select a filter group to display above the lists of products in your store.
pt-BR: Selecione um grupo de filtros para exibir acima das listas de produtos em sua loja.

en: Select a filter group to display the same filters at the top of all your main store pages (to get you started, we’ve created a ‘Recommended Filters’ group for you).
pt-BR: Selecione um grupo de filtros para exibir os mesmos filtros no topo de todas as suas páginas principais da loja (para começar, criamos um grupo de ‘Filtros Recomendados’ para você).

en: Select a group
pt-BR: Selecione um grupo

en: Select a tag or leave blank for all.
pt-BR: Selecione uma tag ou deixe em branco para todas.

en: Select an option
pt-BR: Selecione uma opção

en: Select specific product categories to display. Leave empty to show products from all categories.
pt-BR: Selecione categorias de produtos específicas para exibir. Deixe vazio para mostrar produtos de todas as categorias.

en: Select the layout.
pt-BR: Selecione o layout.

en: Settings
pt-BR: Configurações

en: Setup Complete
pt-BR: Configuração concluída

en: Setup wizard
pt-BR: Assistente de configuração

en: Shop filters
pt-BR: Filtros da loja

en: Show filters
pt-BR: Mostrar filtros

en: Size
pt-BR: Tamanho

en: Slide-out panel heading
pt-BR: Cabeçalho do painel deslizante

en: Some filters are sharing the same data source. Each filter in a group must have a unique data source. Please adjust the filters accordingly.
pt-BR: Alguns filtros estão compartilhando a mesma fonte de dados. Cada filtro em um grupo deve ter uma fonte de dados exclusiva. Por favor, ajuste os filtros de acordo.

en: Something went wrong while creating the group
pt-BR: Algo deu errado ao criar o grupo

en: Something went wrong, could not find the selected group.
pt-BR: Algo deu errado, não foi possível encontrar o grupo selecionado.

en: Something went wrong: could not update the selected group
pt-BR: Algo deu errado: não foi possível atualizar o grupo selecionado

en: Sort by
pt-BR: Ordenar por

en: Sort by average rating
pt-BR: Classificar por avaliação média

en: Sort by latest
pt-BR: Classificar por mais recente

en: Sort by popularity
pt-BR: Classificar por popularidade

en: Sort by price: high to low
pt-BR: Ordenar por preço: do maior para o menor

en: Sort by price: low to high
pt-BR: Ordenar por preço: do menor para o maior

en: Support
pt-BR: Suporte

en: Tag
pt-BR: Etiqueta

en: Text input
pt-BR: Entrada de texto

en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
pt-BR: Obrigado por instalar %1$s. Para começar, por favor %2$s insira sua chave de licença%3$s.

en: The "%1$s" filter has been found. Please remove the following filters from the group: %2$s.
pt-BR: O filtro "%1$s" foi encontrado. Por favor, remova os seguintes filtros do grupo: %2$s.

en: The following filters are sharing the same data source: %s. Each filter in a group must have a unique data source. Please adjust the filters accordingly.
pt-BR: Os seguintes filtros estão compartilhando a mesma fonte de dados: %s. Cada filtro em um grupo deve ter uma fonte de dados única. Por favor, ajuste os filtros de acordo.

en: The following options control the WooCommerce Product Filters extension.
pt-BR: As seguintes opções controlam a extensão dos Filtros de Produto WooCommerce.

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
pt-BR: A chave de licença está contida no seu e-mail de confirmação de pedido.

en: The license key looks good!
pt-BR: A chave de licença parece boa!

en: There was an error activating your license key.
pt-BR: Ocorreu um erro ao ativar sua chave de licença.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
pt-BR: Ocorreu um erro ao desativar sua chave de licença, por favor tente novamente.

en: There's a problem with your license key.
pt-BR: Há um problema com sua chave de licença.

en: These settings control the filters that appear above the list of products in your store. You can also add filters to a sidebar by adding a <a href="%s">Product Filters widget</a>.
pt-BR: Essas configurações controlam os filtros que aparecem acima da lista de produtos na sua loja. Você também pode adicionar filtros a uma barra lateral adicionando um <a href="%s">widget de Filtros de Produto</a>.

en: This applies to filter widgets, the slide-out panel, and filters using the vertical layout which are added using a shortcode.
pt-BR: Isto se aplica a widgets de filtro, ao painel deslizante e a filtros usando o layout vertical que são adicionados usando um shortcode.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
pt-BR: Esta licença é para um produto agrupado e não pode ser ativada.

en: Thumbnail
pt-BR: Miniatura

en: Title
pt-BR: Título

en: To
pt-BR: Para

en: Toggle filters
pt-BR: Alternar filtros

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
pt-BR: Não foi possível conectar ao sistema de arquivos. Por favor, confirme suas credenciais.

en: Uninstalling WooCommerce Product Filters
pt-BR: Desinstalando os Filtros de Produto do WooCommerce

en: Upload/Add image
pt-BR: Carregar/Adicionar imagem

en: Use current query
pt-BR: Usar consulta atual

en: Use image
pt-BR: Usar imagem

en: Use this setup wizard to quickly configure the options for your product filters. You can easily change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard.
pt-BR: Use este assistente de configuração para configurar rapidamente as opções para seus filtros de produtos. Você pode facilmente alterar essas opções mais tarde na página de configurações do plugin ou relançando o assistente de configuração.

en: View %s documentation
pt-BR: Ver a documentação do %s

en: Visibility
pt-BR: Visibilidade

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
pt-BR: Aviso: Isso irá sobrescrever suas configurações existentes para %s. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Welcome
pt-BR: Bem-vindo

en: Welcome to WooCommerce Product Filters
pt-BR: Bem-vindo ao WooCommerce Product Filters

en: WooCommerce Product Filters
pt-BR: Filtros de Produto WooCommerce

en: Would you like to display filters above the lists of products in your shop? (If not, then you can add filters manually using a widget or shortcode.)
pt-BR: Você gostaria de exibir filtros acima das listas de produtos em sua loja? (Se não, você pode adicionar filtros manualmente usando um widget ou shortcode.)

en: Yes
pt-BR: Sim

en: You are not authorized
pt-BR: Você não está autorizado

en: You do not have permission to view the setup wizard.
pt-BR: Você não tem permissão para visualizar o assistente de configuração.

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt-BR: Você não tem permissões suficientes para executar esta ação.

en: You don't have permission to activate the plugin.
pt-BR: Você não tem permissão para ativar o plugin.

en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
pt-BR: Você não possui mais uma licença válida para %1$s. Por favor %2$spor favor compre uma nova chave de licença%3$s para continuar usando o plugin.

en: Your license key expired on %s.
pt-BR: Sua chave de licença expirou em %s.

en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
pt-BR: Sua chave de licença para %1$s expirou. %2$sClique aqui para renovar com 20%% de desconto%3$s.

en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
pt-BR: Sua chave de licença foi desativada. Por favor, %1$spague uma nova chave de licença%2$s para continuar usando o plugin.

en: Your license key has expired.
pt-BR: Sua chave de licença expirou.

en: Your license key has reached its activation limit (%s).
pt-BR: Sua chave de licença atingiu seu limite de ativação (%s).

en: Your license key is active.
pt-BR: Sua chave de licença está ativa.

en: Your license key is invalid.
pt-BR: Sua chave de licença é inválida.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
pt-BR: Sua chave de licença não está ativa. Por favor, reative ou salve as configurações.

en: Your license key is not valid for this plugin.
pt-BR: Sua chave de licença não é válida para este plugin.

en: Your product filters will appear here.
pt-BR: Seus filtros de produto aparecerão aqui.

en: [Barn2] Display a filter group created with the WooCommerce Product Filters plugin.
pt-BR: [Barn2] Exibir um grupo de filtros criado com o plugin WooCommerce Product Filters.

en: [View page]
pt-BR: [Ver página]

en: ‘Apply filters’ button
pt-BR: Botão ‘Aplicar filtros’

en: ‘Clear filters’ link
pt-BR: Link ‘Limpar filtros’

en: ‘Show filters’ button
pt-BR: Botão ‘Mostrar filtros’
