WooCommerce Product Filters 2.0.3 - en to sv-SE translation catalogue (246 entries)

en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
sv-SE: %1$s - din webbplats har flyttat till en ny domän. Vänligen %2$saktivera din licensnyckel%3$s på nytt.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
sv-SE: %1$s kunde inte slutföra sin första aktivering eftersom följande fel inträffade:<br>%2$s

en: %1$s database update done
sv-SE: %1$s databasuppdatering klar

en: %1$s database update required
sv-SE: %1$s databasuppdatering krävs

en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
sv-SE: %1$s kräver %2$s %3$s eller högre. Vänligen %4$s din WooCommerce-installation först.

en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
sv-SE: %1$s kräver %2$s för att vara installerad och aktiv.%3$s

en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
sv-SE: %1$s kräver Easy Digital Downloads för att vara installerad och aktiv.

en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
sv-SE: %1$s kräver PHP %2$s eller högre. Vänligen uppdatera PHP-versionen som används av din webbserver.

en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
sv-SE: %1$s kräver WooCommerce %2$s eller högre. Vänligen uppdatera din WooCommerce-installation först.

en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
sv-SE: %1$s kräver WooCommerce för att vara installerad och aktiv.

en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
sv-SE: %1$s kräver WordPress %2$s eller högre. Vänligen uppdatera din WordPress-installation.

en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
sv-SE: %1$s kräver WordPress %4$s eller högre. Vänligen %2$suppdatera%3$s din WordPress-installation.

en: %d result | %d results
sv-SE[0]: %d resultat
sv-SE[1]: %d resultat

en: %s setup wizard
sv-SE: %s installationsguide

en: %s site active | %s sites active
sv-SE[0]: %s site aktiv
sv-SE[1]: %s sidor aktiva

en: 1 result
sv-SE: 1 resultat

en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
sv-SE: <p>%1$s databasuppdatering slutförd. Tack för att du uppdaterade till den senaste versionen!</p>

en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
sv-SE: <p>%1$s har uppdaterats! För att hålla allt igång smidigt, måste vi uppdatera din databas till den senaste versionen. Databasuppdateringsprocessen körs i bakgrunden och kan ta en liten stund, så var snäll och ha tålamod.</p>

en: AND
sv-SE: OCH

en: Activate
sv-SE: Aktivera

en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
sv-SE: Aktivera %1$syour license key%2$s för att möjliggöra uppdateringar.

en: Add product filters in no time
sv-SE: Lägg till produktfilter på nolltid

en: Allow customers to toggle filters open or closed
sv-SE: Tillåt kunder att växla filtren öppna eller stängda

en: Allow customers to toggle filters open or closed.
sv-SE: Tillåt kunder att växla mellan att öppna eller stänga filtren.

en: Always display filters
sv-SE: Visa alltid filter

en: An error has occurred, please try again.
sv-SE: Ett fel har inträffat, vänligen försök igen.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
sv-SE: En uppgradering pågår redan. Vänligen vänta tills den är klar.

en: Apply Filters
sv-SE: Tillämpa filter

en: Apply filters as soon as the customer makes a selection
sv-SE: Tillämpa filter så snart kunden gör ett val

en: Assign color
sv-SE: Tilldela färg

en: Attribute
sv-SE: Attribut

en: Attributes
sv-SE: Attribut

en: Authentication required.
sv-SE: Autentisering krävs.

en: Auto-updates unavailable.
sv-SE: Automatiska uppdateringar är inte tillgängliga.

en: Behavior
sv-SE: Beteende

en: Brand
sv-SE: Märke

en: Categories
sv-SE: Kategorier

en: Category
sv-SE: Kategori

en: Check
sv-SE: Kontrollera

en: Checkboxes
sv-SE: Checkboxar

en: Choose an image
sv-SE: Välj en bild

en: Choose between AND or OR logic when selecting from multiple filters. For example, if a customer selects a color and a size then AND logic will only display products which meet both criteria, whereas OR logic will display products which meet either or both criteria.
sv-SE: Välj mellan OCH eller ELLER logik när du väljer från flera filter. Till exempel, om en kund väljer en färg och en storlek, så kommer OCH-logik endast att visa produkter som uppfyller båda kriterierna, medan ELLER-logik kommer att visa produkter som uppfyller antingen eller båda kriterierna.

en: Clear
sv-SE: Rensa

en: Clear filters
sv-SE: Rensa filter

en: Click a button to apply the filters
sv-SE: Klicka på en knapp för att tillämpa filtren

en: Click button to reveal filters
sv-SE: Klicka på knappen för att avslöja filter

en: Closed
sv-SE: Stängd

en: Color
sv-SE: Färg

en: Columns
sv-SE: Kolumner

en: Comma separated list of product categories slugs. Leave empty to show products from all categories.
sv-SE: Komma-separerad lista av produktkategori-sluggar. Lämna tomt för att visa produkter från alla kategorier.

en: Comma separated list of product tags slugs. Leave empty to include products with any tag.
sv-SE: Komma-separerad lista av produktetikett-sluggar. Lämna tomt för att inkludera produkter med valfri etikett.

en: Content
sv-SE: Innehåll

en: Copy
sv-SE: Kopiera

en: Could not find the appropriate step.
sv-SE: Kunde inte hitta det lämpliga steget.

en: Create filter widgets
sv-SE: Skapa filterwidgetar

en: Current Color
sv-SE: Aktuell färg

en: Custom field
sv-SE: Anpassat fält

en: Customize the design of the filters.
sv-SE: Anpassa designen av filtren.

en: Customize the text which appears on the filters.
sv-SE: Anpassa texten som visas på filtren.

en: Deactivate
sv-SE: Avaktivera

en: Default
sv-SE: Standard

en: Default sorting
sv-SE: Standard sortering

en: Default toggle state
sv-SE: Standardväxelläge

en: Delete data on uninstall
sv-SE: Ta bort data vid avinstallation

en: Display the number of products next to each option
sv-SE: Visa antalet produkter bredvid varje alternativ

en: Docs
sv-SE: Dokument

en: Documentation
sv-SE: Dokumentation

en: Dropdown
sv-SE: Rullgardinsmeny

en: Enable "OR" logic
sv-SE: Aktivera "ELLER" logik

en: Enable infinite scroll on product listing pages
sv-SE: Aktivera oändlig rullning på produktsidor

en: Enable this to use the current page query instead. This must be enabled when used on archive pages.
sv-SE: Aktivera detta för att använda den aktuella sidfrågan istället. Detta måste aktiveras när det används på arkivsidor.

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
sv-SE: Förbättra din webbplats med dessa fantastiska tillägg från Barn2.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
sv-SE: Förbättra din butik med dessa fantastiska plugins från Barn2.

en: Enter the ID of the filter group.
sv-SE: Ange ID för filtergruppen.

en: Enter the number of columns.
sv-SE: Ange antalet kolumner.

en: Enter the number of filters to display per row within the horizontal layout.
sv-SE: Ange antalet filter som ska visas per rad inom det horisontella layoutet.

en: Enter the number of rows.
sv-SE: Ange antalet rader.

en: Extra features
sv-SE: Extra funktioner

en: Filter Group
sv-SE: Filtergrupp

en: Filter behavior and content
sv-SE: Filterbeteende och innehåll

en: Filter group
sv-SE: Filtergrupp

en: Filter logic
sv-SE: Filterlogik

en: Filter mode
sv-SE: Filterläge

en: Filter products by specific tags. Leave empty to include products with any tag.
sv-SE: Filtrera produkter efter specifika etiketter. Lämna tomt för att inkludera produkter med valfri etikett.

en: Filter text
sv-SE: Filtertext

en: Filter title text
sv-SE: Filtertiteltext

en: Filter visibility
sv-SE: Filtersynlighet

en: Filters
sv-SE: Filter

en: Filters Group
sv-SE: Filtergrupp

en: Filters are only visible on the frontend
sv-SE: Filter är endast synliga på frontend

en: From
sv-SE: Från

en: Group ID
sv-SE: Grupp-ID

en: Help customers to find what they want quickly and easily. Add product filters for price, color, category, size, attributes, and more.
sv-SE: Hjälp kunder att snabbt och enkelt hitta vad de vill ha. Lägg till produktfilter för pris, färg, kategori, storlek, attribut och mer.

en: Horizontal
sv-SE: Horisontell

en: How do you want the filters to work?
sv-SE: Hur vill du att filtren ska fungera?

en: If you are using this attribute in a color filter, select the exact color which will appear in the filter.
sv-SE: Om du använder denna egenskap i ett färgfilter, välj den exakta färgen som ska visas i filtret.

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
sv-SE: Om du behöver komma åt installationsguiden igen, vänligen klicka på knappen nedan.

en: Images
sv-SE: Bilder

en: In stock
sv-SE: I lager

en: Infinite scrolling
sv-SE: Oändlig rullning

en: Invalid action requested.
sv-SE: Ogiltig åtgärd begärd.

en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
sv-SE: Ogiltig licensnyckel - vänligen kontrollera din orderbekräftelse-e-post eller %1$sKonto%2$s.

en: Labels
sv-SE: Etiketter

en: License Key
sv-SE: Licensnyckel

en: License key
sv-SE: Licensnyckel

en: License key deactivated.
sv-SE: Licensnyckeln har avaktiverats.

en: License key mismatch, please contact support.
sv-SE: Licensnyckeln stämmer inte, vänligen kontakta support.

en: License key successfully activated.
sv-SE: Licensnyckel aktiverad.

en: License key successfully deactivated.
sv-SE: Licensnyckel avaktiverad.

en: Manage filters
sv-SE: Hantera filter

en: More
sv-SE: Mer

en: Next, decide whether to show or hide the filters when the page first loads
sv-SE: Bestäm om filtren ska visas eller döljas när sidan först laddas

en: No
sv-SE: Nej

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
sv-SE: Ingen URL angavs för aktivering, vänligen kontakta support.

en: No filter found matching the criteria.
sv-SE: Inget filter hittades som matchar kriterierna.

en: No filter groups found. Create a filter group first.
sv-SE: Inga filtergrupper hittades. Skapa en filtergrupp först.

en: No group ID has been found.
sv-SE: Ingen grupp-ID har hittats.

en: No group found matching the criteria.
sv-SE: Ingen grupp hittades som matchar kriterierna.

en: No groups found. Please check your request.
sv-SE: Inga grupper hittades. Vänligen kontrollera din begäran.

en: No record found matching the criteria.
sv-SE: Ingen post hittades som matchar kriterierna.

en: No records to update have been found.
sv-SE: Inga poster att uppdatera har hittats.

en: No taxonomy provided.
sv-SE: Ingen taxonomi angiven.

en: None
sv-SE: Inga

en: Number of columns to display.
sv-SE: Antal kolumner att visa.

en: Number of filters per row
sv-SE: Antal filter per rad

en: Number of rows to display.
sv-SE: Antal rader att visa.

en: OR
sv-SE: ELLER

en: On mobile
sv-SE: På mobil

en: On sale
sv-SE: På rea

en: One or more filters have no name assigned. Please make sure all filters have a name.
sv-SE: Ett eller flera filter har inget namn tilldelat. Vänligen se till att alla filter har ett namn.

en: Open
sv-SE: Öppen

en: Permanently delete all WooCommerce Product Filters settings and data when uninstalling the plugin
sv-SE: Permanent ta bort alla inställningar och data för WooCommerce Produktfilter vid avinstallation av pluginet

en: Please add at least 1 filter to the group.
sv-SE: Vänligen lägg till minst 1 filter till gruppen.

en: Please enter a license key.
sv-SE: Vänligen ange en licensnyckel.

en: Please enter a name for the group
sv-SE: Vänligen ange ett namn för gruppen

en: Please enter a name for the group.
sv-SE: Vänligen ange ett namn för gruppen.

en: Please enter your license key.
sv-SE: Vänligen ange din licensnyckel.

en: Please select a filter group in the widget settings.
sv-SE: Vänligen välj en filtergrupp i widgetinställningarna.

en: Please select a filter group.
sv-SE: Vänligen välj en filtergrupp.

en: Price
sv-SE: Pris

en: Primary color
sv-SE: Primär färg

en: Product Categories
sv-SE: Produktkategorier

en: Product Filters
sv-SE: Produktfilter

en: Product Filters preview is not available within the builder. Please save and view the page on the frontend to see the filters in action.
sv-SE: Förhandsvisning av produktfilter är inte tillgänglig inom byggaren. Vänligen spara och visa sidan på frontend för att se filtren i aktion.

en: Product Filters preview is not available within the editor. Please save and view the page on the frontend to see the filters in action.
sv-SE: Produktfilterförhandsvisning är inte tillgänglig inom redigeraren. Spara och se sidan på frontend för att se filtren i aktion.

en: Product List
sv-SE: Produktlista

en: Product Query
sv-SE: Produktfråga

en: Product Tags
sv-SE: Produktetiketter

en: Product count
sv-SE: Produktantal

en: Query
sv-SE: Fråga

en: Radio buttons
sv-SE: Radioknappar

en: Range slider
sv-SE: Områdesslider

en: Rated %d out of 5
sv-SE: Betygsatt %d av 5

en: Rating
sv-SE: Betyg

en: Read more
sv-SE: Läs mer

en: Ready
sv-SE: Klar

en: Ready!
sv-SE: Klar!

en: Regenerating the index in the background. Product filtering and sorting may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
sv-SE: Regenererar indexet i bakgrunden. Produktfiltrering och sortering kanske inte är korrekt tills detta är klart. Det kommer att ta några minuter och denna meddelande kommer att försvinna när det är klart.

en: Remove image
sv-SE: Ta bort bild

en: Renew now for 20% discount.
sv-SE: Förnya nu för 20% rabatt.

en: Rows
sv-SE: Rader

en: Save Changes
sv-SE: Spara ändringar

en: Search: %s
sv-SE: Sök: %s

en: Secondary color
sv-SE: Sekundär färg

en: Select Color
sv-SE: Välj färg

en: Select a category or leave blank for all.
sv-SE: Välj en kategori eller lämna tomt för alla.

en: Select a filter group
sv-SE: Välj en filtergrupp

en: Select a filter group to appear at the top of your store (optional)
sv-SE: Välj en filtergrupp som ska visas högst upp i din butik (valfritt)

en: Select a filter group to display above the lists of products in your store.
sv-SE: Välj en filtergrupp att visa ovanför produktlistorna i din butik.

en: Select a filter group to display the same filters at the top of all your main store pages (to get you started, we’ve created a ‘Recommended Filters’ group for you).
sv-SE: Välj en filtergrupp för att visa samma filter högst upp på alla dina huvudsidor i butiken (för att komma igång har vi skapat en “Rekommenderade filter”-grupp för dig).

en: Select a group
sv-SE: Välj en grupp

en: Select a tag or leave blank for all.
sv-SE: Välj en etikett eller lämna tomt för alla.

en: Select an option
sv-SE: Välj ett alternativ

en: Select specific product categories to display. Leave empty to show products from all categories.
sv-SE: Välj specifika produktkategorier att visa. Lämna tomt för att visa produkter från alla kategorier.

en: Select the layout.
sv-SE: Välj layout.

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: Setup Complete
sv-SE: Installation slutförd

en: Setup wizard
sv-SE: Installationsguide

en: Shop filters
sv-SE: Butiksfilter

en: Show filters
sv-SE: Visa filter

en: Size
sv-SE: Storlek

en: Slide-out panel heading
sv-SE: Rubrik för panel som glider ut

en: Some filters are sharing the same data source. Each filter in a group must have a unique data source. Please adjust the filters accordingly.
sv-SE: Vissa filter delar samma datakälla. Varje filter i en grupp måste ha en unik datakälla. Vänligen justera filtren därefter.

en: Something went wrong while creating the group
sv-SE: Något gick fel när gruppen skulle skapas

en: Something went wrong, could not find the selected group.
sv-SE: Något gick fel, kunde inte hitta den valda gruppen.

en: Something went wrong: could not update the selected group
sv-SE: Något gick fel: kunde inte uppdatera den valda gruppen

en: Sort by
sv-SE: Sortera efter

en: Sort by average rating
sv-SE: Sortera efter genomsnittligt betyg

en: Sort by latest
sv-SE: Sortera efter senaste

en: Sort by popularity
sv-SE: Sortera efter popularitet

en: Sort by price: high to low
sv-SE: Sortera efter pris: högt till lågt

en: Sort by price: low to high
sv-SE: Sortera efter pris: lågt till högt

en: Tag
sv-SE: Tagg

en: Tags
sv-SE: Etiketter

en: Text input
sv-SE: Textinmatning

en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
sv-SE: Tack för att du installerade %1$s. För att komma igång, vänligen %2$s ange din licensnyckel%3$s.

en: The "%1$s" filter has been found. Please remove the following filters from the group: %2$s.
sv-SE: Filtret "%1$s" har hittats. Vänligen ta bort följande filter från gruppen: %2$s.

en: The following filters are sharing the same data source: %s. Each filter in a group must have a unique data source. Please adjust the filters accordingly.
sv-SE: Följande filter delar samma datakälla: %s. Varje filter i en grupp måste ha en unik datakälla. Vänligen justera filtren därefter.

en: The following options control the WooCommerce Product Filters extension.
sv-SE: Följande alternativ kontrollerar WooCommerce Produktfilter-tillägget.

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
sv-SE: Licensnyckeln finns i din orderbekräftelse-e-post.

en: The license key looks good!
sv-SE: Licensnyckeln ser bra ut!

en: There was an error activating your license key.
sv-SE: Det uppstod ett fel vid aktivering av din licensnyckel.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
sv-SE: Det uppstod ett fel vid avaktivering av din licensnyckel, vänligen försök igen.

en: There's a problem with your license key.
sv-SE: Det finns ett problem med din licensnyckel.

en: These settings control the filters that appear above the list of products in your store. You can also add filters to a sidebar by adding a <a href="%s">Product Filters widget</a>.
sv-SE: Dessa inställningar styr filtren som visas ovanför produktlistan i din butik. Du kan också lägga till filter i en sidopanel genom att lägga till en <a href="%s">Produktfilter-widget</a>.

en: This applies to filter widgets, the slide-out panel, and filters using the vertical layout which are added using a shortcode.
sv-SE: Detta gäller filter-widgetar, panelen som glider ut och filter som använder den vertikala layouten och som läggs till med en shortcode.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
sv-SE: Denna licens är för en paketprodukt och kan inte aktiveras.

en: Thumbnail
sv-SE: Tumnagel

en: Title
sv-SE: Titel

en: To
sv-SE: Till

en: Toggle filters
sv-SE: Växla filter

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
sv-SE: Kan inte ansluta till filsystemet. Vänligen bekräfta dina uppgifter.

en: Uninstalling WooCommerce Product Filters
sv-SE: Avinstallera WooCommerce Produktfilter

en: Upload/Add image
sv-SE: Ladda upp/Lägg till bild

en: Use current query
sv-SE: Använd nuvarande fråga

en: Use image
sv-SE: Använd bild

en: Use this setup wizard to quickly configure the options for your product filters. You can easily change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard.
sv-SE: Använd denna installationsguide för att snabbt konfigurera alternativen för dina produktfilter. Du kan enkelt ändra dessa alternativ senare på plugin-inställningssidan eller genom att starta installationsguiden igen.

en: Vertical
sv-SE: Vertikal

en: View %s documentation
sv-SE: Visa %s dokumentation

en: Visibility
sv-SE: Synlighet

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
sv-SE: Varning: Detta kommer att skriva över dina befintliga inställningar för %s. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Welcome
sv-SE: Välkommen

en: Welcome to WooCommerce Product Filters
sv-SE: Välkommen till WooCommerce Produktfilter

en: WooCommerce Product Filters
sv-SE: WooCommerce Produktfilter

en: Would you like to display filters above the lists of products in your shop? (If not, then you can add filters manually using a widget or shortcode.)
sv-SE: Vill du visa filter över produktlistorna i din butik? (Om inte, kan du lägga till filter manuellt med en widget eller kortkod.)

en: Yes
sv-SE: Ja

en: You are not authorized
sv-SE: Du är inte auktoriserad

en: You do not have permission to view the setup wizard.
sv-SE: Du har inte behörighet att se installationsguiden.

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
sv-SE: Du har inte tillräckliga behörigheter för att utföra denna åtgärd.

en: You don't have permission to activate the plugin.
sv-SE: Du har inte behörighet att aktivera tillägget.

en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
sv-SE: Du har inte längre en giltig licens för %1$s. Vänligen %2$sköp en ny licensnyckel%3$s för att fortsätta använda pluginet.

en: Your license key expired on %s.
sv-SE: Din licensnyckel gick ut den %s.

en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
sv-SE: Din licensnyckel för %1$s har gått ut. %2$sKlicka här för att förnya med 20%% rabatt%3$s.

en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
sv-SE: Din licensnyckel har inaktiverats. Vänligen %1$sköp en ny licensnyckel%2$s för att fortsätta använda pluginet.

en: Your license key has expired.
sv-SE: Din licensnyckel har gått ut.

en: Your license key has reached its activation limit (%s).
sv-SE: Din licensnyckel har nått sin aktiveringsgräns (%s).

en: Your license key is active.
sv-SE: Din licensnyckel är aktiv.

en: Your license key is invalid.
sv-SE: Din licensnyckel är ogiltig.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
sv-SE: Din licensnyckel är inte aktiv. Vänligen återaktivera eller spara inställningarna.

en: Your license key is not valid for this plugin.
sv-SE: Din licensnyckel är inte giltig för detta plugin.

en: Your product filters will appear here.
sv-SE: Dina produktfilter kommer att visas här.

en: [Barn2] Display a filter group created with the WooCommerce Product Filters plugin.
sv-SE: [Barn2] Visa en filtergrupp skapad med WooCommerce Product Filters-pluginet.

en: [View page]
sv-SE: [Visa sida]

en: ‘Apply filters’ button
sv-SE: ‘Tillämpa filter’-knapp

en: ‘Clear filters’ link
sv-SE: ‘Rensa filter’-länk

en: ‘Show filters’ button
sv-SE: ‘Visa filter’-knapp
